Mi mindenre lehet indokolt odafigyelni, amikor a fonott zsinór kiválasztása a célunk? Mik azok a szempontok, fizikai tulajdonságok és körülmények, amelyeket figyelembe véve optimális döntést lehet hozni?
A célunk ezekre a kérdésekre választ adni a cikkben, remélhetőleg ezáltal is segítséget nyújtva a zsinórválasztás kérdésében.
Először is vegyük át a fonott zsinór alapvető fizikai jellemzőit
A monofil damilok egyszálas szerkezetével ellentétben ugyebár a fonott zsinórok több polietilén szálból állnak. Nyilván nem nehéz kitalálni a név alapján, hogy ezek a szálak összefonódnak és ez a fonott szerkezet adja úgymond a damil struktúráját.
Az egyszálas helyett a fonott szerkezet használatának legfontosabb előnye, hogy a viszonylag kisebb átmérőhöz egészen komoly teherbírás párosul. Magyarul a fonott zsinór jobban bírja a strapát, akár még extrémebb körülmények és nehezebb tereptárgyak között is.
Sokat számít egyébként az egymással fonott szálak mennyisége is. Gyakori a négy, illetve a nyolc szálból összeálló fonat alkalmazása is. Utóbbi egyébként több rugalmasságot eredményezhet akár dobás közben, akár műcsali vezetésekor. Erre érdemes lehet figyelni a választásnál.
További lényeges sajátosságok, amelyekkel nem árt tisztában lenni
Ki kell emelni mindenképp, hogy a fonott zsinór nem nyúlik. Amíg a monofil damil fárasztásnál a rugalmassága révén képes lehet tompítani a hal kirohanásait, addig a fonott változatok esetében ez a lehetőség nem adott.
Persze úgymond a rugalmatlanságnak is megvannak a maga előnyei. Például akkor, amikor a kapás érzékeléséről van szó. Különösen nagyobb távolságra horgászva, amikor egyáltalán nem elhanyagolható a kapás gyors lereagálása.
Úgyhogy ez mindenképp plusz pontot jelenthet, többek között feeder keszeghorgászat, vagy pedig pergető peca közben.
Mi mindenre érdemes figyelni a fonott zsinór kiválasztásakor?
Mindenekelőtt a vastagság és a teherbírás számíthat kiemelt szempontnak. Kulcsfontosságú a horgászfelszerelés egyéb összetevőivel összhangban kiválasztani magát a damilt is ahhoz, hogy a kapások elérésével együtt is a fárasztások is kellő hatékonysággal működjenek.
Nehéz akadós terepen, kapitális halakra horgászva persze lehet komolyabbra venni a figurát és vastagabb fonottat csévélni az orsó dobjára. Finomabb kapásoknál, érzékenyebb, lágyabb pecáknál ugyanakkor nem árthat könnyebb, vékonyabb fonottra váltani.
Egyébként akad még egy lényeges tényező, vagyis a damil színe. A láthatóság ugyanis meglehetősen fontos tényező, pláne a világosabb, úgymond áttetsző tavakon és állóvizeken horgászva.
Korántsem egy rossz ötlet tehát, hogyha módszeresen figyelünk arra is, hogy a damil színe ne legyen túlságosan rikító.
Horgászmódszerek, amelyeknél rendkívül jól jöhet a fonott zsinór használata
Mindenekelőtt a pergető horgászatok szinte minden vállfaját érdemes kiemelni. Ugyanis a fonott zsinór fizikai tulajdonságai az ilyen típusú pecáknál hatványozottan érvényesülnek. Instant mód segíthet érzékelni a kapást egy-egy minőségi fonott zsinór, miközben az akadókkal és tereptárgyakkal szembeni boldogulást is segítheti.
Újabban az innovatív feeder horgászok is egyre inkább nyúlnak a fonott zsinórok irányába. Különösen keszegre és kárászra horgászva, ahol ugyebár gyakoriak a finomkodó, alig látható kapások. Nem úgy fonottat feltéve az orsó dobjára, nem ritkán botgörbítős kapásokat elérve tenyeres keszegeknél is.
Széles termékkínálatunkban minden horgász megtalálja a számára szükséges kellékeket, érdemes böngészni az áruház menüpontjait a legjobb szett összeállításához.