Miben rejlik a rakós botos horgászat sikerének a titka? Milyen felszerelés igénye van ennek a speciális módszernek? Hogy történik a rakós peca gyakorlata, és milyen összetevőkön múlhat leginkább a sikeresség?
A cikkben ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk majd kiemelten. Nem titkolt szándékunk minél többeket segíteni abban, hogy közelebbről is megismerjék ezt a csodás módszert. Vágjunk is bele!
A rakós botos horgászat lényege, előnyei és eredményességi faktora
A kulcsszó a pontosság. Nehéz ugyanis elképzelni olyan horgász módszert a békés halak horgászatához, amivel célzottabban és precízebben tudunk működni. Rövidebb, 10-20 méteres távon belül, cserébe elképesztően koncentrált horgászatot lehetővé téve.
A módszer kulcsát a rakós horgászbot adja, ami egy hosszabb, 10-12 méteres bottesttel rendelkezik. Rakós összetételben, orsó nélkül. Maga a szerelék a bottestbe fűzött gumizásba illeszthető, centiméterre pontosan az etetésünket meghorgászva.
Amikor kapás van, a horgon védekező halat úgymond rövidítve kell fárasztani. Vagyis a rakós botot szétcsúsztatjuk, így már egy rövidebb pálcával a kezünkben tudjuk a megakasztott keszegfélét, illetve pontyot a szákba terelni. Hatékonyabban, mint bármely más módszernél.
Milyen felszerelés igénnyel kell számolni rakós botos pecánál?
Ahogy azt már kifejtettük, az egyébként úszós módszer lelke a rakós horgászbot. Abban a hosszúságban és terhelhetőséggel, ami passzol a körülményekhez, illetve a megfogni kívánt halakhoz. Mindenképp kell egy görgő is, ami a hátunk mögött pár méterrel engedi, hogy a rakóst hátratoljuk rövidítésnél.
A módszer másik lényeges eleme a végszerelék. Amiből rakós bottal horgászva többfélét is érdemes bekészíteni, méghozzá szerelékes létrán. Így plusz variációs lehetőségeink lehetnek akár az úszó méretét, az ólmozást vagy a horgot tekintve.
Kelleni fog természetesen egy merítőháló is. Nem beszélve a kezünk ügyében lévő etetőanyagról, illetve a horgon felkínálni kívánt csalikról. Ülőalkalmatosságként pedig egy horgász láda lehet a legjobb.
Min múlhat a siker a rakós botos horgászat ideje alatt?
Először is a hely kiválasztásán, illetve az etetésen. Válasszuk ki a halak vélt tartózkodási helyét, majd a ládánknak találjunk egy biztos pozíciót! Keverjük be a halaknak szánt etetőanyagot, aztán egy mélységmérővel állítsuk be a szerelék mélységét, illetve ólmozását!
Ha ez megvan, csali nélkül hagyjuk bent a szereléket! Az úszó köré pontosan juttassuk be az etetésre szánt kaját! Ezt vagy kézbe gyúrt gombócokkal, vagy a rakós bot kiegészítéseként beszerezhető poharas módszerrel maximális pontossággal tudjuk megoldani.
Ha kész vagyunk, az úszós végszerelékkel horgásszuk meg az etetést. Megfelelő ütemre, a térdünkön tartott bottal. Amikor érkezik a kapás, akkor a botot finoman megemelve gyakorlatilag be is vágtunk, tehát indulhat a fárasztás.
Maradjunk türelmesek, a rakós botos pecára ráérezni időbe és gyakorlásba telik!
A sikeres horgászatot elősegítő rakós botos felszerelés kezelése bizony igényel némi gyakorlatot. Emiatt a türelem kulcsfontosságú. Viszont néhány óra után már rá lehet érezni a dologra, onnan pedig igazán beindulhat a peca.
Olyannyira, hogy a rakós botos horgászat nagy eséllyel fordulhat át élménypecába. Akár percenként jöhetnek a kapások, úgyhogy nap végére egészen komoly mennyiségű halat is meg tudunk fogni. Hajrá, sok sikert a megvalósításhoz!