Nyerő csalinak bizonyul a lebegő bojli akkor, amikor eredményesek szeretnénk lenni leginkább pontyra horgászva? Milyen tényezőkre, praktikákra és szempontokra érdemes figyelni már a csali kiválasztásakor, illetve később a használata során?
A cikkben ezeken a kérdéseken megyünk majd végig módszeresen. Nem titkolt szándékunk, hogy hasznos információkkal segítsük a sikeres horgászatokat.
Miért tud egyáltalán működni a lebegő bojli, mint horogcsali?
Kezdjük ott, hogy lebegő bojlival alapvetően pontyra, illetve egy-egy esetben amurra, illetve tokhalra szokás horgászni. De főként a ponty tekinthető célhalnak. A hal fajtája azért fontos, mert az adott hal táplálkozási szokásait ismerve tudunk megfelelő módszereket találni a kifogásához. A ponty például jellemzően a mederfenékről fogyasztja el a táplálékát. Ezt hűen mutatják meg a víz alatti kamerás felvételek, amelyeken a testes pontyok szép egymásutánban szippantják fel a fenéken elterülő különféle táplálékot. Emiatt szokás ugyebár a fenéken felkínálni a bojlikat, illetve egyéb csalikat.
Igen ám, de ez nem mindig működik olyan eredményesen. Van az úgy, amikor kicsit lebegnie kell a horogcsalinak, a fenék felett úgymond vízközt kelletve magát. Itt jön képbe a lebegő bojli használata.
Hol és milyen körülmények között hozhat sikert a lebegő bojli?
Egyrészt azokon a horgászhelyeken, ahol vastag iszapréteg borítja a medert. Az iszap ugyanis képes elnyelni és elrejteni a csalétket, amit így az arra úszkáló halak sokkal nehezebben vesznek észre. Pontosan ezt segít áthidalni a fenék felett lebegő bojli, amire így könnyebben szívhat rá az etetés környékén portyázó ponty. Hasonló körülmény és a lebegő bojli változatok használatát indokolhatja, ha a vízben uralkodó nyomás vesz fel szélsőséges értékeket.
Tipikusan a nyári nagy melegek idején figyelhető meg napközben, hogy a halak nem feltétlenül a meder alján tartózkodnak, illetve táplálkoznak. Ilyenkor nagyságrendekkel hatékonyabb megoldás az, ha vízközt történik a csali felkínálása, mondjuk lebegő bojli formájában.
Mire érdemes figyelni a szerelék kialakításakor?
Egyáltalán nem mindegy az, hogy a lebegő bojli mennyire lebeg, illetve milyen pozíciót vesz fel a víz alatt. Emiatt szokás javasolni, hogy a szerelék bejuttatása előtt a partszéli kisebb vízben nézzük meg a szerelék helyzetét.
Ideális esetben a választott lebegő bojli épphogy egy kicsit, de megemeli a horgot is. Nem túlságosan, csak finoman. Ennek köszönhetően a csali úgymond természetes helyzetben fogja várni az arra úszó pontyokat. Nem kelt majd gyanút, ehelyett sokkal inkább vonzó elemózsiának tűnik majd. Olyan falatnak, amit nem szeretne otthagyni az etetésen falatozó hal, úgyhogy a lebegő bojli jó eséllyel kapást eredményezhet.
A méret, szín és ízvilág kérdései a lebegő bojli kiválasztása kapcsán
Ha sikerült a horgászfelszerelés minden fontos elemét összehangolni a sikeres halfogáshoz, a lebegő bojli kiválasztása is egészen sokváltozós feladatnak bizonyulhat. Számít például a méret, összhangban a horog jellegével és nagyságával.
Sok múlik a szín kiválasztásán is. Bizonyos helyzetekben a színes, akár élénkebb változatok működnek, máskor pedig a matt hatású bojli bizonyulhat nyerőnek. No és persze az is egy ismert dolog, hogy a lebegő bojli ízesítésén is sok múlik. Utóbbi egyébként csakis próbálgatással derülhet ki, hogy az adott vízen, adott körülmények között mi működik leginkább.