A folyóvízi harcsázás tényleg az a módszer, ami könnyen életünk halával hozhat össze minket. Ehhez persze megfelelő felszerelésre, tudatos helyválasztásra, hatékony technikára, türelemre és némi szerencsére is szükség lehet.
Bár szerencsét és türelmet nem adhatunk, az összes többi kapcsán megoszthatjuk a tapasztalatainkat. Pontosan ezt is fogjuk tenni máris a bejegyzés keretei között.
A folyóvízi harcsázás felszerelés igényéről
Ez tipikusan az a módszer, ahol nincs értelme finomkodni. A felszerelés kiindulópontja egy harcsafogásra alkalmas horgászbot, ami akár az extrém terhelést is képes probléma nélkül kibírni.
A masszív, stabil kivitel, a brutális erőhatást kibíró szerkezet hasonlóképp fontos az orsónál is. Ami lehet akár első- vagy hátsófékes, netán multiplikátoros. A lényeg, hogy a fékrendszerében bízni lehessen.
Harcsázni fonott vagy monofil zsinórral is lehet akár, de finomkodni a damil választásnál sem szükséges.
végszerelék kialakítása értelemszerűen függ a választott módszertől, illetve a csalitól. A kialakítás lényege, hogy a csalit a meder azon mélységében sikerüljön tartani, ahol a rablóhal vélhetően táplálkozni fog.
Tippek a tudatos helyválasztáshoz
A harcsázó orsó, bot és felszerelés kiválasztása mellett a helyválasztásnak legalább akkora jelentősége van a halfogást tekintve. Fontos, hogy ne egy helyben ülve várjuk a halat, amelyet bizony meg kell keresni.
Folyóvizeken leginkább az alámosott partok és meder részek, a vízbe dőlt fák és tuskók környéke lehet ígéretes hely. Ami kedvező hírnek számít, hogy a nagyméretű bajuszos hal sok esetben elárulja magát.
Peca előtt igenis megéri tehát időt szánni a cserkelésre, a felderítésre. Különösen a fentebb említett szakaszok környékén célszerű csendben szemlélődni. Egy-egy pörsenés, burvány vagy tolás el fogja árulni, ha akad a környéken rablóhal.
Melyik a legjobb időszak és időjárás a folyóvízi harcsázáshoz?
Mondhatni a szezon akkor veszi kezdetét, amikor az időjárás melegebbre vált. Kiváltképp eredményesek lehetünk a nyári nagy zivatarok beérkezése előtt, amikor a fülledt melegben az ideges rablóhal szinte mindenre rávág, amit meglát.
Kulcsfontosságú hozzátenni, hogy a harcsahorgászat legtöbbször eredményesebb éjszaka, mint nappal. Ennek a mögöttes oka az, hogy olyan rablóhalról beszélünk, amelyik szeret éjszakánként portyázni és táplálkozni.
Különösen akkor lehet jól megfogni, amikor az ívásra készül és ehhez készíti elő maga körül a terepet. Ez szintén a tavasz végi, nyári időszakra tehető, amikor a rablóhal szintén felveszi a kishalat, a nadályt vagy a nagyobb gilisztacsokrot és halas pelletet, amit elé sikerül beejtenünk.
Még néhány hasznos tanács a minél eredményesebb horgászatokhoz
Nyilván nem titok, hogy a minőségi horgászfelszerelés, a tudatos hely- és módszerválasztás mellett ennél a pecánál is csendben kell lenni, hogy ne ijesszük el a halat. Érdekesség viszont, hogy akár hanghatással is a közelünkbe csalhatjuk a brutális méretű rablóhalat.
A technika neve a kuttyogatás, ami folyóvízen eredményesen művelhető. Egy speciális kuttyogató fával a vizet kell ütni, miközben a csónakban ülve várjuk a harcsát. A fa a rablások csattanó hangját hivatott imitálni.
Ha ráérzünk a gyakorlat menetére, akkor hatásosan a közelünkbe csábíthatjuk a bandanagy példányokat is, így már tényleg csak annyi lesz a kulcs, hogy elcsábuljanak a felkínált csalinak.