Folyóvízi feeder szerelék összeállításakor mi mindenre javasolt tudatosan figyelni? Milyen elemekből álljon össze egyáltalán maga a felszerelés, illetve milyen körülmények figyelembe vétele ajánlott a felkészülés során?
A folyóvízi feeder szerelék összeállításakor az alábbiakkal kell számolni
Amikor az ember folyóvízen készül a feeder pecára, az egy teljesen más műfaj, mint ami a normál tavi horgászatokon megszokott. A legfontosabb változó a sodrás, ami nagymértékben nehezítő körülményt jelent.
Ennek tudatában a folyóvízi feeder szereléknek erősebbnek, ellenállóbbnak kell lennie. Méghozzá minden elemében, hatékonyan ellenállva a sodrás erejének. Pláne olyan nagyobb folyókon, amilyen például a Duna vagy a Tisza.
Mindegy, hogy a horgászat célhalai a dévérkeszegek, a márnák vagy akár a pontyok. Ha nemcsak a partközeli sávokra szeretnénk koncentrálni a halfogást, akkor a felszerelés minden elemében alkalmazkodni kell a viszonyokhoz.
Milyen feeder horgászbot használata javasolt folyóvízen?
Mindenképp a heavy kategóriába sorolható vagy a kimondottan folyóvízre javasolt feeder horgászbotok mellett érdemes letenni a voksot. Ahogy azt már fentebb is kifejtettük, a peca körülményeit tekintve nincs is nagyon más út.
A sodrás miatt ugyanis sokkal nagyobb etetőkosarat vagy ólmot kell használni, szemben az állóvizeken megszokott méretekkel. A 100 grammnál is jóval nehezebb súlyt pedig csakis olyan bottal lehet hatékonyan megdobni, amelyik legalább 150, de sokkal inkább 200 gramm feletti dobósúly tartománnyal bír.
Erős, robosztus feeder horgászbottal vagy botokkal éri meg leülni tehát a folyók partján. Azért, hogy a könnyen elérhető dobótávolságunk akár a 40-50 méteres sávot is elérje. Sokszor ugyanis a partmenti kövezéstől jóval messzebb van a legjobb esély a halfogásra.
Mik a folyóvízi feeder szerelék legfőbb alkotóelemei?
A szerelék lelke a speciális folyóvízi kosár. Amelyet csúszóra érdemes szerelni, jellemzően hosszabb, 30-50 centiméternél is hosszabb előkével akár. Egy folyóvízi feeder kosár abban segíthet, hogy még komolyabb sodrásnál is megálljon a szerelék az etetésen.
Ehhez kell a nagyobb önsúly. Külön előnynek számít, ha a választott etetőkosár speciális karmokkal is el van látva. Ezek a karmok kapaszkodót jelenthetnek a mederfenéken, így a kosár nem csúszik el a sodrással, a végszerelék pedig az etetés közelében maradhat.
Az előke hosszát és vastagságát érdemes a várható halmérethez és halfaunához igazítani. A kapókedv arányában pedig akár variálni is lehet azon, hogy éppenséggel mekkora legyen a kosár és a horog közötti távolság.
A gubancgátlás fontossága a folyóvízi feeder szereléknél
Miközben a halfogást leginkább segítő horgász eszközök beszerzésére törekszünk, a praktikum szempontjaira is érdemes gondolni. A folyóvízi feeder szerelék a maga hosszú előkés mivoltával ugyanis hajlamos lehet a gubancolódásra.
Ha egy mód van rá, ezt mindenképp kerülni kell. Ennek egyik módja, hogy az előke és a kosár közötti részre úgynevezett fonatot kötünk néhány centiméteres hosszban.
A kivitelezést érdemes egy internetes videón keresztül is megnézni.
A másik megoldás pedig az úgynevezett gubancgátló cső használata. Ha sikerül elkerülni a gubancolódást, jól etetünk, és célzottan horgászunk, akkor élménydús lehet a folyóvízi feeder horgászat.